12.12.2019
Na Silvestra pozor na vašich domácich miláčikov - Chovateľské príručky
Pes, mačka, ale aj ďalšie domáce zvieratá sa na silvestrovské dianie budú pozerať trochu inak ako vy. Pamätajte na to a neurobte niektoré zásadné chyby. Je mnoho vecí, ktoré môžu pomôcť, aby váš domáci miláčik prešiel do nového roku bez úhony.
Stres z nezvyklých a silných zvukov je umocnený sluchovou citlivosťou. Odpaľovanie petárd, delobuchov a ohňostroj: to všetko môže znamenať pre vášho psa, ale aj ďalšie domáce zvieratá problém. Je pravdou, že existujú psy, ktorým nič spomenuté nevadí, ale je len na vás, aby ste svojho zvieracieho partnera dobre poznali a ochránili ho, ak mu ohňostroje a výbuchy nerobia dobre.
Psíkovi pomôže uistenie, že je v bezpečí so svojím pánom, v obľúbenom prostredí a so svojimi obvyklými vecami. Neberte psa von o polnoci, nenúťte ho byť tam, kde je hluk, zmätok, chaos a zápach z odpaľovaných delobuchov. Dajte veľký pozor, aby vám pes v panike a strachu neutiekol. Niečo také sa môže príliš ľahko stať, aj ak ho máte na záhrade rodinného domu.
Pamätajte na to, že pes a ďalšie zvieratá počujú v podstatne inom frekvenčnom rozsahu než človek. Takže zatiaľ čo vy nepočujete svišťanie letiacej pyrotechniky, pes ho môže počuť podstatne silnejšie. Nie je to ale len zvuk. Pes aj vidí v ďaleko širšom zrakovom poli, takže toho obsiahne viac, než človek.
Ak máte extrémne bojazlivého psa a obvyklé upokojenie v podobe vašej prítomnosti a pozornosti nestačí, je možné všetko riešiť aj s pomocou špeciálnych upokojujúcich feromónov, prípadne si od veterinára nechajte predpísať upokojujúce lieky. Sami ale so žiadnymi liekmi neexperimentujte, toto nechajte na veterinárovi.
Deň pred Silvestrom je už neskoro učiť zvieratko na hluky súvisiace s oslavami, ale pre budúci rok to skúsiť môžete. Pomôže aj to, že domov zatemníte, psíka umiestnite niekam dostatočne do hĺbky bytu, tak aby čo najmenej počul a videl dianie o polnoci. Rozhodne by to nemalo znamenať, že ho zatvorte samotného niekam do kúpeľne či na záchod. Vaša prítomnosť je pre stresujúce sa zviera veľmi dôležitá.
Nemyslite si, že mačky sú na tom inak ako psi. Majú rovnako tak podstatne vyvinutejší sluch než ľudia. Ak mačku máte, tak veľmi dobre viete, ako sa dokáže zľaknúť aj obyčajného ľudského kýchnutia. Mačke pomôžete veľmi podobne ako psovi. Upokojiť, od veterinára získať upokojujúce prostriedky, nechať doma a čo najviac odtieniť vonkajšie dianie. Ak máte mačky i vonkajšie, tak je lepšie ich na toto obdobie nepúšťať von.
Nepochybujte ani o tom, že mačka stresovú situáciu znesie lepšie, keď budete nablízku. Mačky sú síce trochu introvertné, vyberavé a mnohé z nich neradi dávajú najavo že o vás stoja, ale v tomto prípade na to veľmi nespoliehajte. V prípade, že nepomôže vaša prítomnosť, zvyčajne pomôžu mačacie úkryty. Či už je to nejaký ten pelech, teepee, škrabadlo či útroby vašej postele, kam sa napríklad práve vaša mačka tak rada schováva. Rozhodne tiež nevylučujte dobrý vplyv nejakej poriadnej krabice.
Pre mačky, rovnako ako pre psy a ďalšie zvieratá, je najlepšie keď sa rámusu a chaosu silvestrovskej noci môžete vyhnúť. Alebo aspoň cielene nevyhľadávať. Pomôcť môže napríklad aj využitie služieb psích či mačacích hotelov, najmä ak sú v mieste, kde petardy príliš nehrozia.
Nemyslite si, že napríklad papagáje budú zo silvestrovského rámusu a zábleskov nadšené. Nečakaný hluk aj svetlo u vtákov, nielen papagájov, vyvoláva stres. Dajte si pozor, aby náhle prekvapenie z prepuknutého hluku u vtáka nevyvolalo panickú reakciu a poletovaním po klietke si neublížil. Napomôcť tomu môžete tým, že nenápadne vtáky umiestnite do tmy. Úplne postačí ponechať klasické nočné osvetlenie a pravidelne ich kontrolovať.
Pamätajte na to, že rámus a záblesky budú stresovať aj ďalšie domáce zvieratá, a tiež hospodárske zvieratá. Myši, potkany, škrečky, fretky, morčatá aj škrečky sa budú zábleskov a rán ľakať rovnako, hoci so zreteľom na ich umiestnenie v klietke je všetko jednoduchšie a menej nebezpečné.
Zdroj: https://www.petcenter.sk/zverinec-silvestr-kocky-psi-domaci-mazlicci-petardy-ohnostroj-sk